Malatya, Doğu Anadolu da Tarihi Aslantepe höyüğü Orduzu kasabasında kurulmuş bir antiktir. Deniz seviyesinden 1040 metre yükseklikte bulunan şehir düz bir zemin üzerindedir. Malatya ın yerleşim yeri olarak tarihi eski olmakla beraber bölgenin tarihi oldukça eskidir. Bu nedenle Malatya tarihini, Aslantepe höyüğü nü tarihi ile birlikte ele almamız gerekmektedir. Aslantepe Höyüğü, binlerce yıl üst üste yığılan pek çok yerleşim tabakası oluşmaktadır. M.Ö.5.bin yıllarında M.Ö.712 tarihindeki Asur istilasına kadar şehir olarak varlığını sürdüren tepe daha sonra uzunca bir süre terk edilmiştir. M.S.5-6. yüzyıllar arasında ise Roma höyüğü olarak kullanılmış ve daha sonra Bizans olarak yerleşimini tamamlamıştır. Bu eşsiz tarihi güzellikleri keşfetmek için Malatya oto kiralama ile irtibata geçerek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Kiralık Oto Malatya

İlk kazılar 1930’lu yıllarda Fransız arkeologlar tarafından yapılmıştır. Kazılarda taş üzerine alçak kabartma ile dekore edilmiş avlu ve giriş kapısının iki yanında iki aslan heykeli ve karşısında devrilmiş bir kral heykeli ile Geç-Hitit Sarayı bulunmuştur. Bu eserler hâlâ Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir. 1961 yılından günümüze kadar devam eden ve İtalyan ve Roma “La Sapianz Üniversitesi” arkeologları tarafından yapılmakta olan kazılar, Aslantepe’nin tarihini daha erken dönemlere taşıyarak önem kazanmasını sağlamışlardır. Höyükte yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray M.Ö.3600 – 3500 yıllarına ait bir tapınak, binlerce güzel mühür baskısı kaliteli metal eserler bulunmuştur.

Elde edilen veriler göstermektedir ki; o dönemde Aslantepe, aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir. 5000. yılın sonundan 4000.sonuna kadar olan zaman süresi içinde güneydeki önemli tarihsel olayların de belirgin olarak yansıdığı Malatya’nın bu bölgesi, her ne kadar Yukarı Mezepotamya’nin bir parçasını oluşturmaktaysa da tam anlamıyla yerel özelliklerini yitirmemiştir. M.Ö 2000 yılında Aslantepe, Fırat nehri’ne doğru genişleyen Hitit İmparatorluğu’nun şehri olarak kullanılmış. Tepenin Kuzeydoğu yamacına açılan şehir kapısı ve galerisi ile Orta Anadolu Hitit kentlerine benzeyen, tarafı toprak urla çevrili bir Hitit şehridir. Malatya’da ulaşımın en keyiflisi için sizleri Malatya rent a car ofisimize bekliyoruz .

Malatya Havalimanı Araç Kiralama

M.Ö 1200 yıllarında Hitit imparatorluğunun çöküşünde Doğu Anadolu Geç Hitit başkenti olarak Aslantepe Asur kralı Sargon tarafından tamamen yakılıp yıkılmıştır. Uzunca bir dönem terk edilen sonra, Malatya ovasına gelip Eski Malatya ya gelip yerleşen Romalılar, buluntulara göre höyük üzerinde basit bir yerleşim kurmuşlardır. Daha sonra Bizans döneminde höyük nekropol (mezarlık) alanı olarak kullanılmıştır. Sahip olduğu değerler ile Dünyada eşine az rastlanacak bir şehir olan Malatya, bazı özellikleri ile de eşsiz bir kenttir. Yaklaşık 40 yıldan beri titizlikle sürdürülün kazı çalışmaları sonucunda Aslantepe’den çıkarılan eserler. Dünya’da ilk şehirleşmenin Malatya’da gerçekleştiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Zengin tarihsel geçmişi ile lezzetli mutfağı ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer kentlerimizden birisi olan Malatya’da Malatya Araba Kiralama ofisimizle bağlantıya geçerek kentin keyfini konforlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Stratejik konumu verimli toprakları, iklimi, havası, ve suyu nedeni ile tarihin her döneminde imparatorlukların ve irili ufaklı devletlerin gözde kenti olan Malatya günümüzde de bu özelliğini korumaktadır. Sizlerde böylesine eşsiz bir şehri en iyi ve en konforlu bir şekilde görmek istiyorsanız 7 gün 24 saat güler yüzlü personelimizle iletişim kurabilir, rahatınıza en uygun aracı Malatya araba kiralama ‘dan temin edebilirsiniz.

Malatya Havalimanı Transfer

Otel Transferi, Havalimanı Transferi, Vip Karşılama, Seminer & Toplantı, Spor Aktiviteleri, Özel Hizmetler, 7/24 en iyi hizmet kalitesi ile yanınızdayız.

Sizin için en iyisi o Dizayn Rent A Car